Iparűzési adó bevallás 2024

Közzétéve
2024.05.14.

Magyarországon az önkormányzatok által kivetett iparűzési adó bevallási határideje 2024. május 31. Fontos, hogy ezt az adóterhet minden magyar vállalkozásnak a székhelyük, telephelyük szerinti a helyi önkormányzatok által meghatározott mértékben kell megfizetni. Az iparűzési adóra vonatkozó jogszabály többször is módosult a közelmúltban, ezért összefoglaltuk, hogy hogyan kell számolni az iparűzési adót 2024-ben.

 

Kinek kell iparűzési adót fizetni?

Egy hazai vállalkozásnak akkor kell iparűzési adót fizetni, ha az adott településen bejelentett telephelye, székhelye van és ott jövedelemszerző tevékenységet folytat.

Az iparűzési adó bevallása, illetve befizetése mindig annak az önkormányzatnak az irányában történik, ahová a vállalkozás székhelye és telephelye be van jelentve. Amennyiben a vállalkozás székhelye és telephelye külön önkormányzathoz tartozik, a jogszabály lehetővé teszi a teher megosztását a székhelyhez, illetve a telephelyhez tartozó önkormányzatok között. A megosztás módszerét mindig írásban kell rögzíteni, és az adóelőleget számításnál is mindig ugyanazt a módszert kell alkalmazni, mint az adó számításánál. Fontos, hogy sosem lehet egyik település esetén sem nulla forint a települési adóalap, tehát valamennyit minden településhez kell osztani.

 

Mikor kell benyújtani a bevallást?

A bevallási határidő 2024. május 31-e. Fontos, hogy amennyiben szünetelt a vállalkozás menet közben, mert akkor 30 napon belül be kellett adni a záróbevallást. Ha a szünetelés és záróbevallás után 2023-ban újraindult a vállalkozás, akkor is le kell adni a 23HIPAK nyomtatványt.

2024-ben életbe lépő fontos változás, hogy csak az az egyéni vállalkozó számít szünetelőnek, akinek a szünetelés napja meghaladja a 180 napot. Tehát a 180 nap lejárta után kell beadni záróbevallást, és csak ezután kerül arányosításra a fizetendő iparűzési adó.

Fontos, hogy azoknak az új katások, akik 2023-ban indultak vállalkozóként, szintén 2024. május 31-éig le kell adni a 23HIPAK bevallást, amiben választhatják a 2023-as és a 2024-es évre az egyszerűsített (sávos) iparűzési adót. Nekik 2024. május 31-éig kell megfizetniük a 2023-ra és 2024-re vonatkozó iparűzési adót (egyet utólag, egyet előre)

 

Iparűzési adó fizetés 2023-as változásai

 A 2023-as évben több átfogó változás is életbe lépett. Az erről szóló blogcikkünk az alábbi linken érhető el:
https://ipamentes-szekhelyszolgaltatas.hu/hogyan-szamoljuk-ki-az-iparuzesi-ado-alapjat-2023-ban/

 

Mennyi az iparűzési adó 2024 évében?

Az iparűzési adó mértéke 2024 évében nem változott, azaz marad a 2023-ban újra rögzített maximum 2%-os iparűzési adó 2024 során is. Maga az iparűzési adó számítása is változatlan marad ebben az évben is, azaz az iparűzési adóalap kiszámítása során a vállalkozás árbevételéből ki kell vonni az anyagköltséget, az eladott áruk beszerzési értékét, az alvállalkozók és a közvetített szolgáltatások, valamint a K+F költségeit, majd az így megkapott adóalapot a vállalkozás székhelye/telephelye szerint érvényes adókulcs kell beszorozni (ami maximum 2%).

 

Melyek a helyi iparűzési adó (HIPA) legfrissebb 2024-es módosításai?

2024-ben életbelépő jogszabály módosítások a légi személyszállítást végző vállalkozókat érintik. Az új iparűzési adó szabályok szerint 2024. január 1-től légi személyszállítást végző vállalkozónak minősül az a vállalkozó, akinek az adóévben a nettó árbevételének legalább a 75%-a légi személyszállítási szolgáltatásból és azzal együtt nyújtott szolgáltatásokból származik – az ezekből a szolgáltatásokból származó ellenérték nettó árbevételnek minősülnek, ezáltal a helyi iparűzési adó 2024 évi alapját képezik. Az ilyen tevékenységet folytató vállalkozó telephelyének kell tekinteni azon önkormányzat illetékességi területét is, ahol olyan, a légiközlekedésről szóló törvény szerinti repülőtér van, ahonnan az adott vállalkozó járatai indulnak – erre a speciális esetre az iparűzési adó szintén speciális adóalap-megosztási jogszabályai alkalmazandók.

A másik fontos változás, hogy 2024-től indul az új PET-palack-visszaváltó rendszer is, amely szintén hatással van az adóalapra, hiszen a jogszabály értelmében az árbevételt csökkenteni kell a visszaváltási díj árbevételként elszámolt összegével.

A szünetelő vállalkozásokat érintő változásról pedig már cikkünk elején írtunk.

készítette a Company Assistant Service Kft.