Iparűzési adó 2025 összefoglaló: Amit minden vállalkozónak tudnia kell

Közzétéve
2025.05.27.

Az iparűzési adó (IPA) Magyarországon a vállalkozások egyik legfontosabb helyi adója, amelyet az önkormányzatok szednek be. 2025-ben is érvényben van, és minden olyan vállalkozásnak számolnia kell vele, amely gazdasági tevékenységet végez valamelyik településen. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat az idei évre vonatkozóan.

Mi is az az iparűzési adó?

Az iparűzési adó célja, hogy a helyi önkormányzatok részesüljenek a területükön működő vállalkozások gazdasági eredményéből. Ez az adó hozzájárul az adott település költségvetéséhez, és sokszor fontos szerepet játszik a közszolgáltatások (pl. utak, közvilágítás, hulladékszállítás) finanszírozásában.

Kiknek kell megfizetniük?

Az IPA alanya minden gazdasági tevékenységet végző vállalkozás, ideértve:

  • egyéni vállalkozókat,
  • bt.-ket, kft.-ket, zrt.-ket,
  • szövetkezeteket,
  • külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi telephelyeit.

Fontos, hogy az iparűzési adó szabályok értelmében a KATÁS adóalanyok is jogosultak az iparűzési adó egyszerűsített adóalapjára vonatkozó tételes rendszerét választani, a bevételük nagyságától függően. A kisvállalkozói adósok esetében a KIVA iparűzési adó számítás kapcsán fontos tudni, hogy ebben az esetben az iparűzési adó alapja nem a klasszikus adóalap, hanem a KIVA-alap 20%-kal növelt értéke.

Az iparűzési adó mértéke 2025-ben

2025-ben az iparűzési adó maximális mértéke továbbra is 2%, de az önkormányzatok ettől alacsonyabb kulcsot is alkalmazhatnak. Az adó mértéke településenként eltérhet, van ahol 0%. Ilyen Csomád is, ami a Budapesthez eső legközelebbi iparűzési adó mentes település.

Hogyan számítják ki az adó alapját?

A leggyakoribb számítás szerint:

Adóalap = Éves nettó árbevétel – Elszámolható költségek (anyagköltség, eladott áruk beszerzési értéke, alvállalkozói díjak, közvetített szolgáltatások)

2025-ben továbbra is lehet választani egyszerűsített adózási módot is a kisvállalkozások számára (pl. katás vagy átalányadózó egyéni vállalkozók), ahol fix összegű, vagy bevételalapú adózást lehet alkalmazni. Erről részletesebben ide kattintva egy korábbi cikkünkben olvashat.

Az iparűzési adó kiszámításához igényelje IPA kalkulátorunkat

Fontos határidők 2025-ben

  • Éves IPA-bevallás határideje: 2025. május 31.
  • Előlegfizetési határidők: március 15. és szeptember 15.

 

Tippek vállalkozóknak

 

készítette a Company Assistant Service Kft.